Az írás folyamata 2.

Amikor már túl vagyunk a legalapvetőbb dolgokon, szükségessé válik, hogy formába öntsük az írásunkat. Szövegszerkesztőben alap szinten A/4 papírméretbe írhatjuk, 12-es betűmérettel, hiszen ez alakítható bármikor. Viszont van néhány olyan dolog, amit már az elején jó ha tudunk.

Gondolatjel, kötőjel. Nem mindegy, hogy mikor melyiket használjuk. Gondolatjelet a párbeszédek elején és végén, ( – Szia! – mondta Kata.) Tipp! A gondolatjelek előtt és után szóközt használjunk. Kötőjelet pedig pl. két összefüggő szó közé írunk. (egy-egy)

A bekezdés nagyon fontos tényező. Hogy mekkora legyen szabadon választott, de általában 3-5 mm. Tipp! Soha ne szóközbillentyűvel írjunk bekezdést, hanem a szövegszerkesztő bekezdés beállításaiban! Ugyanis a szóközzel könnyen elcsúszhat a szöveg konvertáláskor.

Sorkizárt mód. Ha prózát írunk, minden esetben sorkizárt szöveget kell használnunk, hiszen egy könyv formája ezt kívánja. Hogy nézne ki egy balra vagy középre zárt regény? Igen rosszul.

Amint elkészültünk minden fontos alappal, és megírtuk a szöveget, és késznek érezzük, jön az átnézés. Ellenőrízni kell a helyesírási, szövegi hibákat. Tipp! A legjobb ha ezt ismerősre, szakemberre bízzuk, mert az író a saját hibáit a saját szövegében sokkal nehezebben veszi észre. Majd átnézzük az alaki formákat is.

Ha magánkiadást tervezünk, mindenképp át kell formálni a könyvméreteket. Ez lesz a következő téma.